Projekt

Projekt Richenza byl hlavním obsahem práce spolku joy-joy, z. s., který za tím účelem v roce 2017 vznikl. V roce 2021 dochází ke změně účelu spolku, který po dokončení filmu rozšiřuje svou pozornost na audiovizuální tvorbu obecně a organizaci kulturně vzdělávacích akcí. 

Stanovy-spolku

Členy spolku jsou od roku 2020 Lenka Dajčová, Josef Dajč a Eva Nováková. 

 

POVÍDÁNÍ K PROJEKTU A FILMU RICHENZA

Scénář k filmu vznikal několik let, až v roce 2017 dozrál do stádia realizace. Na počátku stál jednoduchý záměr zmapovat vztahové peripetie kontroverzní české královny, která budila pozornost nejen ve své době, ale i dnes. A to z mnoha důvodů. Náš film bohužel nezachycuje všechny okolnosti, se kterými se tato zajímavá žena setkala a vypořádala, ale diváci i čtenáři biografických knih se v jejím osudu jistě najdou.

Období, ve kterém Richenza žila (jde o počátek 14. století, doba před vládou Karla IV.), je natolik atraktivní, že se mu zde v ČR věnuje velké množství reenaktorů, neboli lidí, kteří se věnují rekonstrukcím historických období. Tito lidé byli také součástí našeho filmového projektu. Hráli v hlavních i vedlejších rolích, poskytli své kostýmy, nábytek, nádobí, psací náčiní, ale především své znalosti. Dobové odívání, stravování, dvorská etiketa, to vše je ve filmu maximálně autentické a v české kinematografii náš film díky tomu nemá konkurenci.

Všechna jména najdete v závěrečných titulcích filmu. Všem těmto lidem patří velké díky, neboť pro projekt pracovali zadarmo, sponzorsky, čímž přispěli neocenitelným způsobem obecnému povědomí o naší české historii.

Film je nízkonákladový, finanční prostředky jsme získali především od soukromých firem a obyčejných lidí formou crowdfundingu. K dotačním fondům jsme se dostali pouze v Královéhradeckém kraji, který nás podpořil díky spojitosti právě s hradeckou královnou Richenzou. Omezené finanční prostředky jsou na filmu viditelné, přesto jsme v otázce autenticity kinematografická špička. 

Veškeré natáčení, technické zázemí, filmařské znalosti i postprodukční práce zajišťovalo profesionální studio manželů Podobských z Jičína. Díky za jejich zkušenosti a nekonečnou trpělivost.

V roce 2018 bylo natáčení zahájeno nejnáročnějším filmováním na hradě Kost. Tomu samozřejmě předcházely monstrózní přípravy v oblasti právní, administrativní, kostýmové a organizační. Herci se učili dialogy, připravovali rekvizity pro sebe i pro natáčení velkých scén. Všichni museli být připravení. 

Listopad 2018 byl velmi studený, ale atmosféra na hradě Kost žhavá, všichni byli plní očekávání a ochotní kdykoli pomoct, poradit a pořádně to "rozjet". První dva víkendy si herci užili i jízdu na koních po hradních cestách a po nádvoří. Další natáčení se odehrávala na tvrzi Malešov nedaleko Kutné Hory, kde šlo především o interiérové scény. Štáb měl již po zkušenosti z Kosti vyladěnější představu o tom, co je potřeba a herci již měli také lepší představu o tom, co je bude čekat. Tedy kromě faktu, že březnová tvrz je opravdu ledárna, to nikdo nečekal. Další natáčecí dny jsme strávili v exteriérech, v gotickém kostelíku v Dražicích a ve středověkém skanzenu Řepora u Prahy.

Samotné filmování bylo ukončeno v červenci roku 2019 exteriérovými záběry v okolí Českého ráje. Nyní začala náročná postprodukční práce ve studiu manželů Podobských - střih, zvuk, postsynchrony, hudba, colorgrading, titulky atd. 

Premiéra musela být vzhledem ke společenským událostem ve světě odložena z jara na podzim 2020, měli jsme ale velké štěstí, neboť v září 2020 byla kina na malou chvíli otevřená veřejnosti a my jsme mohli uspořádat slavnostní premiéru v jičínském Biografu. James Bond už to nestihl.

 

V HLAVNÍCH ROLÍCH:

Richenza: Karolína Chvojková

Jindřich z Lipé: Oliver Ghuli Szabó

 

produkce: joy-joy, z.s. 

výroba: Videostudio PP Jičín

hudba: Lucie Lucrezie Bendová

 

ČSFD

 

 

Aktuality

 • I v covidové době máme otevřeno

  7.8.2019

  Ut placerat nunc mauris at pulvinar lectus accumsan sed. Ut et tortor metus. 

  Více informací

 • Speciální nabídka pro stálé zákazníky

  22.7.2019

  Nullam augue odio, elementum at est ut, eleifend ultrices lectus. Sed eget purus dui. 

 • Jsme výdejnou balíků pro DPD a WE-DO

  18.6.2019

  Duis risus est, tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. In malesuada, risus in malesuada lobortis, odio enim posuere mi, quis malesuada augue ligula non purus. Nam non enim eu dui porta iaculis quis fringilla diam.

 • Duis risus est

  3.6.2019

  At consectetur dignissim. In hac habitasse platea dictumst. Duis risus est, tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. 

 • Suspendisse eget

  12.3.2019

  Etiam sit amet convallis lectus. Suspendisse eget ex accumsan ex vulputate tempor et vel sem.

 • Nullam augue odio

  5.3.2019

  Nullam augue odio, elementum at est ut, eleifend ultrices lectus. Sed eget purus dui. Etiam sit amet convallis lectus. Suspendisse eget ex accumsan ex vulputate tempor et vel sem.